►Zajímavosti

Psí rekordy

6. března 2008 v 17:46 | Áčko
  • Nejdelší psí jazyk, který měří 43cm má boxer Brandy majitele Johna Scheida z USA!!
  • Nejrychleji otevřít okénko v autě dokáže maďarská border kolie Striker. Dokáže okénko stáhnout kličkou pomocí čenichu a tlapky za 13 sekund. Pod vedením svého majitele Francisse Gadassiho rekordu dosáhl poprvé 14. srpna 2003 v Kanadě.
  • O rekord Nejpočetnější vrh, který čítal 23 štěňátek se dělí hned tři fenky. První byla 9. června 1944 fena amerického foxhounda majitele W. Elyho (USA). Druhá 6. -7. února 1975 fena bernardýna majitelů R. a A. Roddenových (rovněž USA), z jejíhož vrhu přežilo 14 psích miminek. Třetí fenka dogy dánské majitele M. Harrise povila 23 štěňátek ve Velké Británii v červnu 1987. z tohoto vrhu přežilo 16 štěňat.
  • A kdo se může pyšnit nejmenším psem světa? yorkshirský teriér Arthura Marplese z Velké Británie. Tento pejsáneček:o) měřil v dospělosti 7,11 cm v kohoutku a od špičky čenichu po špičku ocasu dosáhl délky 9,5 cm.
  • Světový rekord psa ve skoku do výšky činil 167,6 cm a se dílem fenky Cinderella May A Holly Grey ze dne 3. října 2003. Jako plemeno je zde uveden "chrt", takže bohužel nevím, o kterého skokana se jednalo… možná to byl třeba právě vlkodavJ Majitelkami fenky jsou Katheleen Conroyová a Kate Long (obě z USA). Ještě dodám, že rekordu došlo během programu Purina Dog Chow Incredible Dog Challenge na Gray Summit.
  • Nejdelší psí uši zdobí baseta jménem Jack vom Foster Wald, který žije se svými hrdými majiteli Claudií a Carsten Bausovými v německé Fuldě. Jeho ušiska měřila k 11. prosinci 2003 33,2 cm.
  • To nejvíc tenisových míčků si do tlaminky nasouká zlatý retvívr Augie rodiny Millerových (USA). 6. července 2003 úspěšně posbíral a udržel v tlamě 5 tenisových míčků.
  • A to nejlepší nakonec: nejvyšší a nejdelší pes světa. Tímto oslnivým titulem se může pyšnit dánská doga majitele Charlese Dodmana z Velké Británie Harvey. Je vysoká 105,41 cm a je dlouhá od čenichu po špiček ocasu 231.14 cm.

Lidé mají stejně dobrý čich jako psi !!!

6. března 2008 v 17:42 | Áčko
New York - Schopnost lidí rozeznávat různé pachy a orientovat se podle nich byla doposud výrazně podceňována ...
Tvrdí to američtí vědci, kteří svými experimenty zpochybnili tradiční představu, že lidský čich je horší než zvířecí. Při jejich výzkumu prý lidé dokázali, že jsou při stopování podle pachu stejně dobří.
Vědci z kalifornské univerzity v Berkley vytvořili v trávě na zemi různé pachové stopy, například čokolády nebo benzínu, a požádali skupinu dobrovolníků, aby šli po stopách, jako to dělají psi.
Měli za úkol najít desetimetrovou trasu a celou ji projít. Účastníci pokusu měli zavázané oči, na rukou silné rukavice a v uších zátky, aby se museli skutečně spoléhat jen na svůj čich.Ukázalo se, že dvě třetiny z nich byly schopny jít po pachových stopách. I když byli lidé při stopování pomalejší než zvířata, postupně se zdokonalovali. Jejich výkon jeden expert označil za úchvatný.
Při dalším testu bylo zjištěno, že pro dobré rozlišování pachů potřebují lidé obě nosní dírky.
Jak využívají čich slepci?
Američtí odborníci ve studii uveřejněné v časopise Nature Neuroscience shrnují své závěry do konstatování, že lidský čich je mnohem vyvinutější, než se doposud myslelo.
Tréninkem mohou lidé dospět k tomu, že budou schopni plnit úkoly, o nichž se doposud myslelo, že jsou pouze pro zvířata.
"Ukázalo se, že čich, ačkoli je pro lidi méně důležitý než pro většinu zvířat, je vysoce vyvinutý a důmyslný smyslový systém," řekl fyziolog Peter Brennan z univerzity v Bristolu. "Není to druhořadý systém, jak se dosud tradovalo."
Bylo už potvrzeno, že novorozeňata se dokážou orientovat podle pachu matky, ale tentokrát poprvé dospělí lidé dokázali, že jsou schopni jít po pachových stopách.
Nynější studie bude dobrým stimulem pro další výzkum čichu lidí. Například bude podle Brennana zajímavé zjistit, do jaké míry využívají svého čichu slepí lidé při orientaci v prostředí.

Proč jsou děti díky psům št'astné

2. září 2007 v 16:24 | Áčko
S domácími zvířaty se dětem žije zdravěji. Zvířata chtějí, aby se s nimi dovádělo. Jsou často veselá a rozesmívají děti. Děti, které žijí společně s domácími zvířaty, zvláště pak se psy, se umějí více těšit se života

Zvířata udržují lidskou duši i tělo fit.Pes,kterého je nutné denně venčit, nutí k pohybu na čerstvém vzduchu. Tím se povzbuzuje činnost srdce, mozek se lépe okysličuje. Kromě toho musí děti ven v každém počasí - to je utužuje a posiluje jejich imunitní systém.

Díky zvířatům jsou děti šťastné. Lékaři zjistili, že jízda na koni působí jako droga a vyvolává vyplavení endorfinů, tedy hormonů, které navozují pocit štěstí.

Domácí zvíře je také dobrým posluchačem. Lze se mu bez obav se vším svěřit - se svou bolestí, starostmi a nesnázemi, s tajemstvím. A hlavně - zvířata uklidňují!

Nejlepší psí kamarád

Mezi psy najdeme plemena, jež se k dětem chovají zvláště přátelsky a která při hraní a dovádění snesou občas nějaké to nechtěné dloubnutí. Tito psi nejsou příliš citliví na hluk ani nervózní, spíše dobrosrdeční, ale přitom mají více či méně hravý temperament.

Erdelteriér je typickým rodinným psem, ostražitý, dobrosrdečný, nic nebere ve zlém, perfektně děti ohlídá. Někdy ovšem nad sebou potřebuje pevnou ruku.

Bígl je původem lovecký pes, v rodině se přesto cítí skvěle. Má stále dobrou náladu, je mimořádně společenský, přítulný a nesmírně hravý.

Boxer je temperamentní miláček, hravý, má rád děti a je statečným, neohroženým ochráncem své rodiny.

Hrubosrstý jezevčík stále chytrácký, čilý a hravý, ale taky trochu tvrdohlavý. Právě proto, že je tak svéhlavý, ale současně něžný, je u dětí oblíbený.

Zlatý retrívr je pozorný, klidný a věrný, má dobrou paměť a je to vhodný pes pro děti, trpělivý a stále dobrosrdečný. S velkou láskou ho lze lehce vychovávat.

Kolie touží po tom, aby od své rodiny dostával hodně lásky a ve stejné míře je mohl vracet. Kolie jsou učenlivé a mají silně vyvinutý pud chránit a střežit své milované blízké.

Dalmatin je považován za ostražitého a nekomplikovaného kamaráda vhodného pro hru, kterého lze lehce vychovávat. Dalmatin je stále veselý a rovněž mimořádně bdělý.
 
 

Reklama