Anglický buldok historie

16. února 2008 v 11:42 |  •Anglický buldog•
Anglický buldok je ztělesněním britského národního charakteru - a to šlechetnosti, síly, krásy, pýchy a odvahy. Je nejneobyčejnějším představitelem všech anglických psů - je konečnou a ideální variantou vyšlechtěného psa. Ten, kdo se zabýval chovem buldoků, přerušil jejich genetické přepážky, aby je takto vyšlechtil. Je to unikátní, odvážný, věrný, loajální, vytrvalý a krásný pes. Je ve svém vzhledu jedinečný. Není jiného psa, který by se mu podobal. Je symbolem "krásné ošklivosti".
Historie vzniku buldoka je celkem dobře probádaná. Je známé, jak se tito pejsci nazývali - bondogge, boldogge, bandogge. Ale až do dnešních dob neexistuje společný názor na vznik názvu buldok. Možná to bylo způsobeno zvláštním vzhledem tvaru hlavy a možná kvůli barbarskému zvyku lovení zvěře - štvanice. První zprávy o buldocích sahají do roku 1500. V roce 1576 znalec a milovník těchto psů Dr. Zejs ve své knize, která popisovala anglické psy napsal: "Tito psi jsou schválně chováni na řetězu, aby jim touto cestou byla dodána zloba a agresivita pro souboje s medvědy, lvy a býky."
Poprvé byl název buldok zmíněn v dopise Jessii, napsaném v roce 1932. Historické údaje říkají, že kolem roku 1900 byli buldoci vyšší a lehčí. Lišili se svou odvahou, tvrdohlavostí a vytrvalostí v souboji. Od roku 1835 vlády všech evropských států zakázaly souboje mezi zvířaty. Tehdy byli předkové anglického buldoka málem před vyhynutím tím spíše, že Anglie zavedla daň na pejsky, kteří byli využíváni jako tažná síla. Snahou malého počtu chovatelů a milovníků tohoto plemene bylo vyvinutí nového plemene, známého jako "anglický buldok". Současný buldok nemá takovou agresivitu a zlobu. Hlavním důrazem v práci chovatelů byl dekorativní vzhled. První standard vznikl v Anglii v roce 1864. Úředně byl zaregistrován v roce 1875. Po dlouhou dobu byl v Anglii platný zákon, který zakazoval export psů do jiných států. V 80. letech minulého století byl tento zákon zrušen a anglický buldok se začal vyvážet do států západní Evropy.
Anglický buldok je překrásný společník, je výborný při kontaktu s dětmi, potřebuje však každodenní fyzický pohyb. Velmi špatně snáší příliš velké teplo, a také mrazivou zimu.
Fotky: Anglický buldok (foto, obrázky)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.