Zubní kámen

1. září 2007 v 20:56 | Áčko |  •Zdraví•
Zápach z tlamky, nechutenství. Zuby jsou pokryté nažloutlou vrstvou. Věnovali jste se ústní hygieně vašeho miláčka dostatečně? Nebo jste nechali bakterie vytvořit zubní plak a pak jeho mineralizace dokonala dílo zkázy?


Na zubním plaku se usazují minerály ze slin a krmiva. Dochází k poškození dásně, které může vést až k vypadnutí zubu, protože dásně již nebrání zánětu v postupu až k samému kořenu zubu. Veterinář také často nemá na výběr a zub musí vytrhnout.

Veterinární ošetření není žádnou drobností. Probíhá v celkové anestezii, což hlavně u starších psů představuje určité riziko. Kromě toho bývá zákrok doprovázen podáváním antibiotik, kvůli hrozbě rozšíření bakterií krví do těla.

Ale pokud není zánět v ústní dutině není léčen, zvyšuje se riziko onemocnění srdce, ledvin a jater. Tedy i když by mohla být narkóza riziková, zanedbání léčby je nebezpečnější. Dnes už v České republice funguje několik klinik, které mají specializované vybavení pro péči o zvířecí chrup. Jejich ceny bývají vyšší, ale péče profesionální. Například zaleštění zubů po ošetření ultrazvukem, takzvaný polishing, pomáhá udržet sklovinu delší čas bez zubního kamene. Nabídnou několik druhů anestezie, pokud možno na míru vašemu psovi. Kromě ošetření ultrazvukem také umí vyrobit část chybějícího zubu a podobně.

Kámen se odstraňuje speciálními nástroji či ultrazvukem. Ošetření ultrazvukem působí šetrněji a s lepší účiností. Avšak ne každá veterinární klinika může tuto metodu nabídnout.

Na klasický zubní kaz psi obvykle netrpí. Pokud se přeci jenom objeví, třeba na stoličkách, zasahuje přímo do skloviny. Také vede k vypadávání zubů.

Dnes již není problém sehnat zubní kartáček pro zvířata, speciální zubní pasty s příchutí lákavou pro vašeho miláčka a další, například žvýkací pochoutky s látkami omezující tvorbu zubního plaku. Ale pozor, žádný prostředek, ačkoliv ty enzymatické slibují silné účinky, nevyčistí zuby sám. Nejúčinnější je klasické vyčištění kartáčkem. Doporučená frekvence zní dvakrát týdně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Krpeška Krpeška | 14. prosince 2007 v 13:33 | Reagovat

máš to tu pěkný všude

2 ADA-AUTORKA BLOGU ADA-AUTORKA BLOGU | Web | 19. prosince 2007 v 14:30 | Reagovat

díky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.