ZLATÝ RETRÍVR

13. září 2007 v 15:13 |  •Zlatý retrívr•

Země původu: Velká Británie

Původní a dnešní využití: Lovecký pes využívaný původně k přinášení především vodního ptactva. K tomuto účelu se sice používá i dnes, větší uplatnění však nachazí v jiných oblastech, mimo jiné jako slepecký a záchranářský pes
Obrazek

VLASTNOSTI:

Povaha: Zlatý retrívr je velmi společenský pes s vyrovnanou povahou. Projevuje se dobromyslně a snaží se vyhovět svému pánovi. Je klidný a agresivita je mu zcela cizí. Štěká velmi málo. Je značně přizpůsobivý. Vyniká inteligencí a rád pracuje pro svého pána. Citlivě vnímá tvrdá slova i náladu panující v domě. Nerad zůstává sám. Většina jedinců ráda plavea je sportovně založená.

Společenská charakteristika: Plemeno velmi dobře vychází s jinýmí psy, i se zástupci stejného pohlaví. Vztah k ostatním domácím zvířatům bývá velmi dobrý, je však na místě obeznámit s nimi psa již v raném věku. S dětmi vychází velmi dobře, vzhledem k jeho dobromyslnosti je ve však třeba spíše dohlédnout na děti, aby psa nějak netrápili. Někteří jedinci se chovají ostražitě k neznámým návštevníkům, jsou to však vyjímky. Zlatý retrívr je v první řadě lidumil, který každou návštevu, žádoucí či nežádoucí, přijme přátelsky.

SOUŽITÍ

ObrazekPéče: Srst je nutno česat akartáčovat, především na místech, kde by mohla plstnatět, jako například na kalhotách. Pravidelně zastřihávejte chlupy mezi polštářky na tlapkách, drží se v nich kamínky a různé nečistoty, které pak psovi při chůzi vadí. Čas od času prohlížejte uši a případně vystříhejte příliš husté chlupy kolem zvukovodu pod chlopní ucha. Předejdete tak jeho případnému ucpání a zánětu ucha. Nejméně jednou ročně by se měla srst trimovat( ručně vyškubat), aby si podržela hezký vzhled. Psi účastnící se výstav vyžadují v tomto ohledu víc péče.

Výchova: Zlatý retrívr se učí velmi rychle a to, co se naučil, si pamatuje celý život. Nikdy jej nevychovájte tvrdou rukou, dopustili byste se násilí na jeho citlivé duši. Výcvik obměnujte a buďte důslední. Za dobré chování nazapomeňte psa odměnit.

Pohyb: Zlatý retrívr je velmi přizpůsobivý a podvolí se životnímu rytmu svého majitele. Znamená- li to však, že se s ním málo chodí na procházky a má málo možností dovádět, nemůže být štastný. Toto plemeno potřebuje více pohybu, má velkou výdrž a rádo pobývá venku. Většina zlatých retrívrů miluje plavání a aportování. Káždý z nich jde s na¨dšením na dlouhou procházku bez vodítka do přírody. V dospělosti můžete svého retrívra pravidelně nechat běhat vedle kola

Možnost využití: Plemeno je častým účastníkem téměř všech psích sportů, jako hry s míčkem, poslušnost, obediencea obratnost. Dále je v celém světe nasazován jako pracovní plemeno, mimo jiné jako policejní, slepecký a záchranářský pes. Díky svému čichu se může naučit i stopovat. Svou původní funkci, aportování vodních ptáků, ovládá stále ještě skvěle. Zaltý retrívr však v současné době v drtivé většině plní funkci psa do rodiny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ančulinka Ančulinka | Web | 13. září 2007 v 15:13 | Reagovat

ahojky u mě je velká bleskovka..Trvá až do 17:00 hod...Tak se určitě zapoj,je jednoduchá =o)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.