BRAZILSKÁ FILA - POPIS

3. září 2007 v 10:15 |  •Brazilská fila•
ZEMĚ PŮVODU
Brazílie.
CHARAKTERISTIKA
Hlídací a stopovací pes.
VÝŠKA
Psi měří v kohoutku 65 až 75 cm, feny 60 až 70 cm.
SRST
Krátká srst fily se vyskytuje v různých barvách. Pouze bílá, myší šeď, skvrnitá a grošovaná nejsou povoleny. Nejčastější barva je žíhaná.
PÉČE
Srst fily vyžaduje poměrně málo péče. Měla by ležet na měkkém, aby se jí nevytvářely mozoly na "loktech".
POVAHA
Fily jsou velice přítulné a vždy se podřídí svému pánovi, jehož také dobře poslouchají. Nepotrpí si příliš na cizí lidi a chovají se k nim agresivně nebo naopak vyhýbavě. Každý pes reaguje jinak. Pravidelné návštěvy většinou přece jen akceptují. Fily, které mají vynikající čich, jsou velice ostražité a často jednají samostatně, i když dle situace. Navíc mají silný teritoriální pud.
VÝCHOVA
Budoucí majitel fily musí být pevný v kramflecích a mít vyrovnanou povahu, chce-li výchovu fily dovést do úspěšného konce. Mnohým se jejich povaha zdá neproniknutelná. Výchova musí probíhat v klidu, harmonii a s velkým pochopením pro povahu psa. Občasné napomenutí může být na místě, ale fily jsou také velice citlivé na tón vašeho hlasu. Budoucí majitel fily by měl vědět, že tito psi dovedou bleskurychle reagovat. Pro správného páníčka je fila poslušným a někdy dokonce i mírným psem.
SPOLEČENSKÁ CHARAKTERISTIKA
Děti, které patří do vaší rodiny, nebudou mít s filou problémy, jejich kamarádi však ano. Kontakt s domácími zvířaty nebude působit potíže, pokud se s nimi fila obeznámila již v mladém věku. Nová domácí zvířata většinou neakceptuje.
POHYB
Filu můžete nejlépe chovat na dobře ohraničeném pozemku, kde si bude sama určovat množství svého pohybu. Občas ji můžete vzít na procházku na neznámá místa, aby nabyla nových dojmů.
ZVLÁŠTNOSTI
Fila rozhodně není psem pro začátečníky. Městská čtvrť pro ni není tím nejvhodnějším prostředím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.